Úplněk nad Sněžkou

14.04.2025

Níže najdete podrobný plán, jak si takovou fotku naplánovat

Po více jak dvou letech čekání se mi otevřelo okno k focení Měsíce nad Sněžkou. A rovnou v úplňku! Tohle je celkem můj třetí pokus a musím říct, že asi nejlepší. Proč to trvá tak dlouho? Kombinace dobrého úhlu, počasí a volného času je smrtící rovnice, která pravděpodobnost úspěchu snižuje. Přičtěte fakt, že ne každý úplněk vychází / zapadá tam, kde chcete, navíc v ten správný čas ( moc světla, nebo málo světla) a opravdu vám moc prostoru nezbyde.  

A jak bylo pod nadpisem uvedeno, podělím se o plán, který je platný na většinu fotek s Měsícem spojených.

1. Počasí

Alfa-omega je počasí. Dřív jsem si dělal plány dopředu a čekal na počasí. Problém je v tom, že co nejde fotit z Jizerek, jde něco jiného fotit z Šumavy. Tady bylo jasno a to doslova. Už den před, byla předpověď pro nízkou, střední i vysokou oblačnost pro celou ČR v podstatě bez oblačnosti. Počasí je nutné kontrolovat do poslední chvíle.

Nejosvědčenější předpovědní model na oblačnost je chmi.cz ,následně kontroluji na windy.com , kde je i vidět oblačnost nad místy, kam chmi.cz nedosáhne. V případě Sněžky, která je svou výškou na hranici nízké a střední oblačnosti se může stát, že např. nad Vratislaví v Polsku bude pás střední oblačnosti a je po focení. Na Snímku vidíte glow okolo Měsíce, která je způsobena vysokou oblačností kdesi v Polsku.

Ok, počasí máme. Jdeme plánovat.

2. Plán

Zde nám velice dobře vychází úhel pohledu. Sněžka je v dobré pozici, není focena moc od spodu, nebo z úhlu, kde není atraktivní. Vzdálenost je příjemná 3,4 Km. Jak uvidíte níže na vzdálenost 1,5 Km není Měsíc dostatečně atraktivní. ˇČas, kdy je Měsíc nad objektem nám vychází chvilku po západu Slunce, takže nemáme drastické rozdíly mezi svitem Měsíce a večerní krajinou. Tady nám chybí pár minut zpět, kdy by poslední Slunce svítilo na Sněžku a Měsíc vycházel.. Třeba jindy. Bohužel by člověk musel být v tomto případě např. výš a to nešlo. Nebylo kam jít. Plánováno s Photopills.

3. Cesta

Pokud se chcete dostat na stejné místo ( 50.747932, 15.694713 ) asi není lepší cesty než ze Špindlu. Z polské Karpacze ušetříte možná pár kroků, ale zase je strávíte v autě cestou. Nemusíte chodit z centrálního parkoviště ve Špindlu, ale dá se ušetřit cesta parkováním u hotelu Panorama ( 50.747932, 15.694713 ) Navíc zaplatíte "jen" 100 Kč místo 280 Kč dole na centrálu. V době mé přítomnosti působil hotel prázdně, nikoho jsem se nedoťukal, tedy parking free. Díky!

Samotná pěší túra na místo činu je více jak 2h. Tam a zpět počítejte krásných 13,6 Km, celkově jsem to otočil za 4h čisté chůze. Od startu na hřeben to jsou 3 Km na kterých kousnete cca 700 m převýšení. S batohem, který měl 12 Kg se tedy jedná o příjemnou kardio-kratochvíli. Pokud znáte člověka, co tvrdí, že se nepotí, vezměte ho sem..

Prosím, dobře zvažte svou fyzickou kondici. Pamatujte na cestu zpět! Lze řešit alternativou přespáním na Luční boudě. Zpět se vracíte za tmy, čelovka nutná.

4. Gear

Tady k tomu není co moc dodat. Aby fotka co nejméně trpěla a minimálně se řezalo, je vždy lepší to nejdelší ohnisko. V mém případě Nikon D750, Tamron 150-600mm + stativ. Aby data byla co nejlepší, foceno do bracketingu. Nakonec single shot.

Kromě foťáku je nutné brát v potaz, že v Praze chodíte v triku, ale na hřebeni je sníh a 5C s větrem. Jak jsem litoval, že jsem si nevzal rukavice ( v dubnu!)  Dobře se oblečte, vezměte si náhradní oblečení. 

Hodnoty expozice: ISO 2500, F 6.3, závěrka 1/160, korekce expozice -0,7 EV, 600 mm.

5. Závěrem

Užijte si to! Pokud Vás něco zajímá - napište mi. 


Zde příklad, kdy je objekt moc blízko ( 1,5 Km ) Opět foceno z PL strany. Relativně pozdě. Modrá hodinka. Květen 2022

Modrá hodinka, relativně pozdě 09/10 2022 od Luční boudy 2,93 Km. Multiexpozice.